ВІРТУАЛЬНІ

ВИСТАВКИ

БІБЛІОГРАФІЧНІ

ПОКАЖЧИКИ

ЛІТЕРАТУРИ

Наша адреса:

Центральна районна бібліотека,
вул. Грушевського, 4;
смт Зарічне
Рівненської обл.,
Україна, 34000.
Телефон – 80363230271
80363230132.
Електронна адреса:
zaribiblioteka@gmail.com

Пункт доступу громадян

до офіційної інформації

           Лічильник


СОБОРНІСТЬ – ЦЕ НАСАМПЕРЕД ЄДНІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІЇ

Бібліографічний список літератури

День 22 січня 1919 року втілює віковічні прагнення українців жити однією сім’єю, на своїй рідній землі, у своїй суверенній державі
Внаслідок революції 1917-го утворилися дві демократичні держави – Українська Народна Республіка (УНР) і Західно-Українська Народна Республіка (ЗУНР). Цей факт і засвідчив державне існування України.
1 грудня 1918 року представники Державного Секретаріату ЗУНР – Д.Левицький, Л.Цегельський та члени Директорії – В.Винниченко, С.Петлюра, П.Андрієвський, Ф.Швець підписали у Фастові Передвступний договір про майбутнє об’єднання двох республік.
3 січня 1919 року на першому засіданні Української Народної Ради одностайно прийнята Ухвала про злуку ЗУНР з УНР.
Директорія і Рада Народних Міністрів призначили урочисте святкування об’єднання УНР і ЗУНР на 22 січня. Мабуть це було не випадково, бо вказаний день збігався з річницею історичного ІУ Універсалу Центральної Ради, згідно з яким УНР проголошувалася самостійною, незалежною державою. Отже, він мав стати днем подвійного всенародного свята – Незалежності й Соборності.
І от 22 січня 1919 року на Софійській площі, біля пам’ятника гетьману Богдану Хмельницькому, в присутності десятків тисяч киян лідери УНР і повноважна делегація ЗУНР заявили про свій непохитний намір збудувати єдину соборну Українську державу.
В Акті злуки проголошувалося: «Однині воєдино вливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України, Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, і Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Однині є єдина, незалежна Українська Республіка».
Ось уже сьомий рік 22 січня весь український народ відзначає День Соборності як шану тому вікопомному Акту злуки, коли були зламані кордони між двома українськими республіками.
Наші попередники прозорливо наголошували, що соборність – це не тільки об’єднання українських земель, це передусім монолітність української нації, і щасливе майбутнє України можливе лише за умови духовної і політичної єдності, соціального партнерства, громадянського консенсусу.
І наш час посилає нам нові виклики, відповідати на які ми повинні з урахуванням усіх помилок, що їх знала історія нашої держави: попри все ми повинні зберегти громадянську злагоду, об’єднатися заради однієї величної мети – побудови економічно та духовно багатої, вільної й соборної України.
В бібліографічний список літератури, присвячений цій славній сторінці нашої історії, включена література, яка є в Зарічненській центральній районній бібліотеці і розміщена тут в алфавітному порядку. Бібліографічний список літератури розрахований на викладачів історії, учнів загальноосвітніх шкіл та ліцеїв, студентів вищих та середніх спеціальних навчальних закладів, бібліотечних працівників, всіх, хто цікавиться історією України, і, зокрема, вікопомними історичними подіями, які сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї.

День Соборності України: Указ Президента України від 21 січня 1999р. №42/99. - Урядовий кур’єр. -1999. -23січня. –с1.

Акт злуки // Довідник з історії України. –К.:Ґенеза,2001. –с.20-21

За Україну, за її волю: День соборності України // Календар знаменних і пам’ятних дат. –К.,2003. –с.40-43

Литвин В. Єдність нації// Голос України. -2006. -24 січня.-с.1,2-3.

Литвин В. Обніміться ж, брати мої, молю вас, благаю: Звернення Голови Верховної Ради України до українського народу// Голос України. -2006. -21 січня.

Мельник О. Сонце соборності: День соборності // Урядовий кур’єр. –2004. -22 січня.

Потрібна сильна і неподільна держава: День соборності України// Голос України. -2004. -23 січня.-с.1,2

Соборна, вільна, сильна: До 85-річчя Акта Злуки // Голос України. -2004. -22 січня. С.1,4.

У єдності наша сила: День соборності України.// Робітнича газета. -2004. -22січня та інші.

Т.Д.Кидун – бібліограф Зарічненської районної бібліотеки